Wypadki i kolizje są ogromnym stresem dla wszystkich uczestników. Przydarzają się, niestety, również tym najlepszym i najbardziej ostrożnym kierowcom. Dlatego warto poznać dobrze przepisy dotyczące takich sytuacji. Jednym z ciekawych udogodnień, o których nie każdy wie, jest możliwość otrzymania samochodu zastępczego przez poszkodowanego kierowcę.
Auto zastępcze przysługuje kierowcy niezależnie od wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Jest ono wydawane również na podstawie OC, zarówno w przypadku szkody całkowitej, jak i częściowej. Jedynym warunkiem jest zniszczenie auta do takiego stopnia, że samochód poszkodowanego kierowcy nie nadaje się do użytku z powodu stłuczki, której nie jest on winien.
Jak długo kierowca może korzystać z auta zastępczego z OC?
Samochód zastępczy przysługuje kierowcy aż do zakupu nowego pojazdu lub do zakończenia naprawy jego auta, nawet jeśli wymaga ona na przykład sprowadzania części. Kierowca może zgłosić chęć wynajmu auta przedstawicielowi ubezpieczyciela, skorzystać z samochodu oferowanego przez warsztat, który naprawia jego auto lub sam je wynająć, a następnie zażądać rozliczenia z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Musi jednak pamiętać o zachowaniu faktury i o tym, by wynajęte auto było tej samej lub niższej klasy. Warto także zapoznać się z maksymalnymi stawkami wynajmu samochodów zastępczych poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli kierowca wynajmie auto wyższej klasy, będzie musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni.
Kiedy ubezpieczyciel może odmówić opłacenia najmu?
Zdarza się, że ubezpieczyciel nie chce opłacić wynajmu, twierdząc, że nie ma uzasadnienia dla wynajmu auta zastępczego. Może tak się zdarzyć na przykład, jeśli właściciel ma drugi sprawny pojazd albo jeśli zniszczone auto było wykorzystywane sporadycznie. Wtedy faktycznie samochód zastępczy może ci nie przysługiwać. Pamiętaj o zachowaniu wszystkich dokumentów dotyczących naprawy i wynajmu auta. W kwestiach spornych mogą być bardzo potrzebne.